Čo ťažko skúšaných občanov Slovenskej republiky ešte čaká? Konsolidácia verejných financií sa ani zďaleka neskončila. Nejako sme prehltli vyššie a nové dane, stratu bonusov na deti. No napokon sa možno zníži aj počet sviatkov, okrešú sa 13. dôchodky a deťom sa skrátia prázdniny. Pre záchranu slovenskej ekonomiky to navrhujú analytici.
Reklama
Slovensku rastie dlh a, naopak, v raste ekonomiky nás už predbiehajú Česi aj Maďari. Analytici z iniciatívy Dáta bez pátosu radia, čo by spravili do konca júna. Ako prvé by zrušili štyri štátne sviatky.
Zrušili by polovicu z 13. dôchodkov, dali by limit na výsluhové penzie a zmrazili by platy ústavným činiteľom.
Zrušili by benefity nad normál Zákonníka práce vo verejnej správe, deregulovali ceny tepla, elektriny, plynu – okrem domácností v hmotnej núdzi. Z letných a zimných prázdnin by odkrojili po jednom týždni a naháňali by daňovú medzeru v DPH – každé percento znamená pol miliardy eur a percent je šesť.
Po prázdninách by pokračovali škrtmi vo verejnej správe. Lenže analytici nie sú politici a ľahko sa im o škrtoch fantazíruje. Možno vraj dôjde aj na dôchodkové úspory, podľa analytikov to má druhý dôchodkový pilier už zrátané. Usúdili tak po zverejnení hodnotenia našej krajiny ratingovou agentúrou Standard & Poor’s.
Ministrovi financií Kamenickému nezostane vraj nič iné, ako znížiť príspevok do druhého piliera zo 4 % na 2 % v roku 2026, alebo ho úplne znížiť o 2 %, potom o 1 % a napokon aj o posledné 1 % v rokoch 2026–2028. Toto prinesie za každé jedno percento 400 miliónov eur v roku 2026 a neskôr vďaka rastu pol miliardy ročne. V roku 2026 by to malo priniesť 600 miliónov, v roku 2027 jednu miliardu a v roku 2028 1,25 miliardy eur. A tým by bola konsolidácia vybavená.
Ale môžu si sociálni demokrati dovoliť takto siahnuť na úspory ľudí? Dajme sa prekvapiť, čo vymyslí minister financií. Iste už má nápady, ako ušetriť.